YOUSUF AL NAHWİ

YOUSUF AL NAHWİ


Yousuf Al Nahwi

Umman’lı ünlü bir sanatçı olan Yousuf Al Nahwi Umman Güzel Sanatlar Topluluğunun ve Avrupa Sanatçılar Derneği, Almanya’nın bir üyesidir.  Yousuf ayrıca, Glouster, Birleşik Krallık’ta bulunan Sanatta Doğa Müzesi ile ilişki içinde bulunan  Umman Vahşi Yaşam Sanat projesinin de Yöneticisidir.

Yousef Almanya, Birleşik Krallık ve İspanya da dâhil olmak üzere çok sayıda yerel ve uluslararası sergiler açmıştır. Bir sanatçı olarak Yousuf’un en büyük başarılarından biri, 2010 yılında Majesteleri Sultan Kâbus’un en büyük mozaik sanat eserini hazırlamak sureti ile Guinness rekoru kırmış olmasıdır.

Yousef çok yönlü bir sanatçı olmakla birlikte, en çok ünlendiği alan resim ile yaptığı eserlerdir. Geleneksel manzara ve figüratif kategorilerde çalışma yapmak sureti ile Yousef, resim yapmak sureti ile araştırmalar gerçekleştirmektedir. Soyut ve temsili kavramlar, Umman kültürünün güçlü bir etkisiyle birlikte tüm çalışmaları boyunca yankılanmaktadır. Yousuf’un son derece ayırt edici tabloları Umman konusu ve insan deneyimi ile kurduğu ilişkiye aracılık etmektedir. Yousuf bir halk adamıdır ve tablolarının çoğunu Umman halkı için yapmak ve amacı; sanatı vasıtası ile onların kalplerini kazanmaktır. 
Ressamlar asırlar boyunca boya fırçaları vasıtası ile tarihi yansıtmışlardır ve bu sayede yaşadıkları dönemde etraflarında var olan dünyayı resmetmişlerdir. Yousuf yaptığı çalışmalar vasıtası ile, bir ressam olarak Umman tarihini ve kültürünü resmetmenin ve bunları gelecek kuşaklara aktarmanın bir sorumluluk olduğuna inanmaktadır.

Yousuf bir Sanat aşığıdır. Doğanın, güzelliklerin, müziğin ve şiirin güçlü bir tutkusu ile birlikte her türlü sanat formu. Yarattıklarım beni mutlu etmektedir. Bunlar benim Umman’ı nasıl yorumladığımı yansıtan birer aynalarımdır. Yousuf’a göre, “Sanat benin damarlarımda dolaşmaktadır, yok edemiyorum.”

 

Paylaş:

Ön Başvuru Formu