ŞÜKRAN İSTANBULLU

ŞÜKRAN İSTANBULLU


ŞÜKRAN İSTANBULLU

Balıkesir doğumlu sanatçı orta ve yüksek öğrenimini Ankara’da tamamladı. Hamburg ve Washington, DC’de 7 yıl bulundu. Washington’da almış olduğum resim eğitiminin devamı olarak Türkiye’de resim çalışmalarına 2000 yılında Ressam Gülseren Sönmez’le başladı. 2001 yılından itibaren Ressam Hikmet Çetinkaya, Ressam Erdoğan Seçil ile devam etti. Sanatı yaşamın ayrılmaz bir parçası, yaşamı yansıtan bir ayna olarak kabul eder. Gözlemlerini, evrene olan sevgisini ve hayranlığını renk, leke ve dokunun coşkusu olarak resimleriyle paylaşmayı amaçlıyor. Çok sayıda yurt içi ve yurt dışı (Paris, Moskova, Atina, Lefkoşe, Plovdiv, Reggio Emilia) kişisel ve karma sergilerin yanı sıra sanat fuarları ve festivallere katıldı. AKD (Ankara Kadın Ressamlar Derneği) ve UPSD (UNESCO Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği) üyesi. Atölyesinde resim ve kişisel gelişim ile ilgili workshop’lar düzenlemektedir.

She was born in Balıkesir. She had completed her middle and higher education in Ankara. She had lived in Hamburg and Washington DC for 7 years. She began to study painting in Washington. After coming back to Turkey in 2000, She had studied with artist Gülseren Sönmez. In 2001, she joined the workshops of artist Hikmet Çetinkaya and artist Erdoğan Seçil. She believes in that art is an inseparable part of life and accept art as a mirror reflecting life. Within this belief, She aims to share
her observations and endless love for universe through her paintings as an excitement of color, stain and texture. She has had several personal exhibitions and have attended very many group exhibitions in and out of Turkey. She has also taken part in various art fairs, workshops and plein air painting organizations in Turkey and other countries. Paris, Moscow, Athens, Plovdiv and Reggio Emilia are some of the cities where her paintings were exhibited. She is a member of AKD (the Association of Woman Painters in Ankara) and UPSD (UNESCO AIAP The International Association of Art). In addition to painting, Ishe also has personal development workshops in her own atelier.

Paylaş:

Ön Başvuru Formu