ÖZGÜR YILDIZ

ÖZGÜR YILDIZ


ÖZGÜR YILDIZ


Özgür Yıldız 1993 yılında Anadolu Üniversitesi  G.S.F  Seramik Bölümü’nden mezun oldu.1993-94 yılları arasında bir yıl süreyle Paris ve Almanya’da mesleki  araştırmalarda bulundu.1998 yılında Nüans Seramik adıyla ;seramik, füzyon cam ,eritme cam ve vitray çalışmalarının yapıldığı bir atölye kurdu. Burada  yaptığı çalışmalarda özgün duvar panolarının tasarımı ve üretimi üzerinde yoğunlaştı. Otel ,hastane, kamu ve özel sektör binaları ,iş  merkezleri, AVM ’ler, villalar ve benzeri yapılarda seramik ve cam çalışmaları gerçekleştirdi.

Özgür Yıldız sanat felsefesi  olarak , gözlemlerine dayalı imgelemlerini  formlara dönüştürerek toprağın sırla birleşen dokusunu pürüzsüz ve yekpare büyük boyutlu panolara  dönüştürüyor. Çalışmalarına  bireysel duyarlılığını da katarak kullanılan malzemelerin de  yardımıyla seramik sanatında yeni sentezlere gitmeye çalışıyor.


Sanatçının satıhta üç boyutluluk etkisi yaratan işleri ,benzer formlarla yapılan ritmik tekrarlar ,çalışmalar üzerinde sürekli bir dönüşüm ve değişim etkisi yaratıyor. Soyut ve geometrik bir temele indirgenerek konstrüktivist bir yapılanma sanatçının eserlerinde  açıkça görülüyor.

 

Paylaş:

Ön Başvuru Formu