NEŞE ÜÇER

NEŞE ÜÇER


NEŞE ÜÇER

1946 yılında Ankara’ da doğdu. TED Ankara Koleji’ nden sonra, Roma’ da “ Overseas School of Rome “ Amerikan okulunda lise öğrenimini tamamladı (1960 - 64), daha sonra Ankara Üniversitesi İtalyan Dili ve Edebiyatını bitirdi (1964 - 68). Resim çalışmalarına amatör olarak çok küçük yaşlarda başlamış olup, İtalya’ da bulunduğu yıllarda Antonio Luccehesi ile 4 yıl akademik çalışmalar yaptı ve ilk olarak (1965), Türk Amerikan Derneği’ nde karma sergiye katıldı. İlerleyen yıllarda (1981) Uzak Doğuda Malezya’ nın Kuala Lumpur kentinde Chen Chong Sanat Okulunda “ Chinese Brush Painting “ (Çin
Fırça Teknikleri) üzerine 3 yıl eğitim aldı ve karma sergilere katıldı. Ankara’ da 1983 ve 1984 yıllarında ilk kişisel sergisi ile sanatseverlere uzak doğu fırça sanatını tanıtmış oldu.
1983-86 yılları arasında Singapur’ da ünlü sanatçı James Tan ile Geleneksel Çin Fırça Tekniğinden uzaklaşıp daha batı anlayışı ile yorumlu ve renkli olarak sulu boya çalışmalarını sürdürdü. 1986’ da Türkiye’ ye döndükten sonra bir müddet daha sulu boya çalışmalarına devam etti. Sanatçı AGSAD Anadolu Görsel Sanatlar Derneği, İstanbul Ressamlar Derneği ve Paris’ teki İnt. Association of Art Critics’ in üyesidir.

She was born in 1946 in Ankara. After TED Ankara College, she completed her high school education in “Overseas School of Rome” American school in Rome (1960 - 64), then completed the Italian Language and Literature in Ankara University (1964 - 68). She began her painting studies as an amateur at very young ages, and in the years she was in Italy she studied with Antonio Luccehesi for 4 years and participated in a group exhibition for the first time in the Turkish American Association (1965). In the following years (1981), she studied at the Chen Chong Art School in Kuala Lumpur, Malaysia for 3 years on “Chinese Brush Painting” and participated in group exhibitions. In Ankara in 1983 and 1984, she introduced her first solo exhibition and far eastern brush art to art lovers.
Between 1983-86, she moved away from the Traditional Chinese Brush Technique with famous artist James Tan in Singapore and continued to work on interpretive and colourful watercolour works with the western approach. After returning to Turkey in 1986, she continued her watercolours for a while. The artist is a member of AGSAD Anatolian Visual Arts Association,
Istanbul Painter’s Association, and International Association of Art Critics in Paris.

Paylaş:

Ön Başvuru Formu