H. NEŞE KOÇAK

H. NEŞE KOÇAK


H. NEŞE KOÇAK

İç dünyam sanatımı şekillendirir, sanatım iç dünyamı besler. Bu bir alış veriştir.
2006 yılında Erciyes Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Heykel Ana Sanat Dalından dereceyle mezun oldu. 2009’da Erciyes Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü, Seramik Bölümünde yüksek lisansını tamamladı. 2016’da Anadolu Üniversitesi Felsefe Bölümünü bitirdi.

Çok sayıda karma sergiye katıldı, 10 kişisel sergi açtı. Hayata sanatla tutunduğunu, bu sayede yeni görme biçimleri geliştirdiğini söyleyen H.Neşe Koçak, eserlerini Felsefe, Mitoloji ve Sanat
Tarihi alanındaki, bilgi ve birikimiyle oluşturuyor. Eski malzemenin ruhu olduğuna inanıyor ve eserlerinde bu ruhun izini sürüyor. Mixed Media çalışmalarında ahşap, bronz, seramik, yaşanmışlığı olan paslı metal, eski kitap sayfası ve kullanım ömrünü doldurmuş hazır nesneleri tercih ediyor.

Aynı zamanda yazar olan sanatçının, Edebiyatist, Hece, Heceöykü, Türk Dili, Psikeart, Şiir ve İnşa, Edebiyat Ortamı, Yeni Ufuklar gibi çeşitli edebiyat dergilerinde, öyküleri ve plastik sanatlar temalı gezi yazıları yayımlanyor. “Müzikli Semtler” isimli bir biyografi kitabı bulunmaktadır.

Kısa öykülerden oluşan “Ayarsızlar” isimli öykü kitabı basım aşamasındadır. Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği üyesi olan H.Neşe Koçak, heykel ve seramik çalışmalarına kendi atölyesinde devam etmektedir.


“Thanks to art, I discover new perspective. I like thinking, questioning and pushing the limits of my imagination. I think, the best way to express myself is art. Sculpture and literature make me hold on to life. Art overcomes my deficiencies.

Art history, philosophy and mythology inspires me. Also, I like to use previously used materials which carry a soul for my mix media works. I believe that, previously used materials has some spirit that come from past and I like to reflect that spirit into my works. My works are the symbols and the shapes of the universe that I am trying to perceive with my imagination.

My inner world shapes my art, and my art feeds my inner world. It is a mutual deal..”. H. Nese Kocak started her writing career by essays in 2006 and she is going on by travel writings
and short stories. Her works were published in various literature magazines such as Türk Dili, Psikeart, Yeni Ufuklar, Haber Akademi, Şiir ve İnşa, Hece, Heceöykü, Edebiyatist, Sanat Âlemi and Viran ve Bahar.

She wrote “Neighbourhoods with Music, the Old Kayseri with Ismail Ediz” in the city book series which were published by the Municipality of Kayseri in 2014. Her storybook is been printed. The artist goes on her sculpture and ceramic works in her own studio.She is about to finish her first book of short stories. She is the member of United Painters and Sculptures
Asosiation.

Paylaş:

Ön Başvuru Formu