GÜLTEKİN SERBEST

GÜLTEKİN SERBEST


GÜLTEKİN SERBEST

1955 Yılında Kosova’nın Prizren kentinde doğdu. 1978 yılında, Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nden mezun oldu. Uzun yıllar boyunca İtalya’da, Yugoslavya’da ve Amerika’da bulunan galeri ve müzelerde araştırmalar ve incelemeler yaptı. Çalışmalarını bir dönem Amerika’nın New York kentinde sürdüren sanatçı, bu kentte bir kişisel sergi açtı. Avrupa’nın ve Asya’nın çeşitli ülkelerinde, kişisel ve karma sergilere katıldı. (Bulgaristan, Moldova,
Kırgızistan, Kosova, Arnavutluk, Karadağ, Macaristan, Gürcistan, Pakistan, ABD, Fransa) Bulgaristan, Kosova ve Karadağ’da, Türkiye’yi temsilen, uluslararası sanat etkinliklerine ve performanslarına katıldı.

Türkiye’de ve yurt dışında, resmi ve özel koleksiyonlarda, eserleri yer almaktadır. Ayrıca, Kırgızistan’ın Bişkek kenti Ulusal Müzesi’nde eseri sergilenmektedir.
Bugüne kadar 53 kişisel sergi açmış, çok sayıda grup ve karma sergilere katılmıştır. Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği (BRHD) üyesi olan sanatçı, derneğin iki yıl genel sekreterliğini, dört yıl da başkanlığını yapmıştır. Çağdaş Sanatlar Vakfı kurucularındandır ve halen bu vakfın yönetim kurulu genel sekreterliğini yapmaktadır. Vakfın, 12 yıl boyunca düzenlediği Uluslararası Ankara Sanat Buluşması’nın koordinatörlüğünü de üstlenmiştir.

Sanatçı, çalışmalarını Ankara’da ki kendisine ait “6 Sanat Atölyesi” ‘nde sürdürmekte ve resim dersleri vermektedir.


Gültekin Serbest was born in 1955 in Prizren, Kosovo. In 1978 and graduated from the Painting Department of Gazi Institute of Education. For many years he undertook research and studies in galleries and museums in Italy, Yugoslavia and the United States. He continued a part of his work in New York and opened a solo exhibition in this city. The painter participated in solo and group exhibitions in Europe and Asia. (Bulgaria, Moldova, Kyrgyzstan, Kosovo, Albania, Montenegro, Hungary, Georgia, Pakistan, USA and France). Represented Turkey in art events and performances in Bulgaria, Kosovo and Montenegro.

The artist has his works in official and private collection in Turkey and overseas. In addition, his works are exhibited at the National Museum in Bishkek, Kyrgyzstan. Gültekin Serbest has opened 53 solo exhibitions and participated in numerous group and mixed exhibitions. A member of the United Painters and Sculptors Association (BRHD), he was the general secretary of the Association for two years, and chairman for four years.

The artist is one of the founders of the Contemporary Arts Foundation and is currently the Secretary General of the Board of Directors for this Foundation. He was also the coordinator of the International Ankara Art Meeting organized by the Foundation for 12 years.
The artist continues his studies at his 6 Art Studio in Ankara and teaches painting.

Paylaş:

Ön Başvuru Formu