FUNDA TARAKÇIOĞLU

FUNDA TARAKÇIOĞLU


FUNDA TARAKÇIOĞLU

1955 Yılında İstanbul’da doğan sanatçı İktisat Fakültesi’nin Sosyal Siyaset ve İşletme bölümlerinden mezun oldu. Orta ve lise eğitimi sırasında Alman Kültür Merkezi’nde ve sanat
çalışmalarının yürütüldüğü Tünel’deki Teutonia‘da okuluyla bağlantılı olarak farklı işleriyle yer aldı. 1978-1982 Yılları arasında Almanya’da, Berlin ve Köln’ de sanat eğitimine ve çalışmalarına devam etti. 1982 Yılında Türkiye’ye dönen sanatçı Boğaziçi Üniversitesi sanat atölyelerinde seramik, heykel ve resim çalıştı. Yurtiçi ve yurtdışında birçok fuar ve sergiye katılan sanatçının özel koleksiyonlarda yer alan işleri için şunlar söylenebilir.
“Mevlana’nın ülkesinde yetişmiş, mistik eğilimli sanatçı, tuvallerinde farklı dokular uygulayıp, yağlıboya, akrilik ve baskı tekniklerini birlikte kullanmakta, sürrealist, figüratif ve sembollerle dolu eserlerinde geçmişe göndermeler yapmakta ve yaşamın neşesiyle hüznünü birlikte yansıtmaktadır. Heykellerinin çoğunda kullandığı turkuaz cam blok kaideler sanatçının çok sevdiği denize ve suyun gücüne olan tutkusunu dile getirmekte, ışığı geçiren ve yansıtan cam malzemeler, sanatçının bronz figürleriyle birbirlerini tamamlamaktadırlar. Kendisini dönüştürebilen ve dönüştürürken de gerçekleştirebilen bir sanatçının uzun soluklu serüvenidir onun yaşamı.” 


Born in Istanbul on 14 March 1955, the artist graduated from the Department of Social Politics and Business Administration of the Faculty of Economics. During her middle and high school education, she has been involved with the German Cultural Center and with the Teutonia school at the “Tünel” in Istanbul, where art works are carried out, in various capacities.
Between the years 1978-1982 she continued her art education and work in Berlin and Cologne. Returning to Turkey in 1982 she worked on ceramics, sculpture and paintings in the art studios of Bosphorus University. Having participated in many fairs and exhibitions both in Turkey and abroad, the following can be said about her works in private collections.
“The mystically inclined artist trained in Mevlana’s country, applies different textures on her canvases, using oils, acrylic and printing techniques together, making references to the past in her surrealist, figurative and symbolic works and reflecting on the joy and sadness of
life together. The turquoise glass block pedestals used in most of her sculptures express her passion for the sea and the power of water that she loves, the glass materials that reflect the light complement with the bronze figures of the artist.
It is the long-running adventure of an artist who can transform herself and while transforming can make things real.”

Paylaş:

Ön Başvuru Formu