CENGİZ ÇELİKER EVGANİ

CENGİZ ÇELİKER EVGANİ


CENGİZ ÇELİKER EVGANİ

4.11.1952 Türkiye, Bursa doğumlu. Halen Muğla Bodrum’da yaşıyor. Resimlerinde Anneannesinin Rus asıllı olması nedeniyle Evgani imzasını kullanıyor. Resme 5,5 yaşlarında başladı. Yirmi yıl süreyle Bursa’da kendine ait tekstil tasarım atölyesini işletti.  Bir süre, bir tekstil firmasında Genel Koordinatörlük yaptı. Tümüyle resim çalışmak için tekstil çalışmalarını bıraktı.

Avrupa’da sokaklarda peyzajlar, natürmortlar ve karikatürler çizerek yeteneğini sürekli geliştirecek yeni alanlarda çalışmalar yaptı. Otellerde dekoratörlük ve büyük boy duvar resimleri yaptı.

Bodrum’a taşındıktan sonra, Yol Tv.de ve Bodrum’da, Kent Tv’ de yayınlanan resim temalı Cengiz’in Dünyası adlı televizyon  programını hazırlayıp uzun yıllar sundu.

1970-1980 yılları arası karanlık renklerin ön plana çıktığı yapıtlar veren ressamın 2000-2006 arası yapıtlarındaki baskın renk kırmızıdır. O tarihten bu yana ise fırçasının mavi egemenliğinde olduğunu, bunda Bodrum etkisi olduğunun görmezden gelinemeyeceğini  düşünüyor.

Halen Bodrum’da çalışmalarını sürdüren Evgani (Cengiz Çeliker),  BodrumArt Kültür ve Sanat Derneği Başkanlığını yürütüyor.

Paylaş:

Ön Başvuru Formu