4. Uluslararası Bilkent Sanat Festivali 13 Ekim’de başlıyor 


Ankara baharı festivalle karşılıyor

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen ve 13-20 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Uluslararası Bilkent Sanat Festivali, yerli yabancı toplam 57 sanatçısıyla, canlı performanslar, müzik dinletileri, dans gösterileri ve gün boyu sürecek atölyeleri ile sanatseverlere zengin bir program sunuyor. 

Farklı ülkelerden resim ve heykel alanındaki çağdaş sanatçıları, sanatseverlerle biraraya getiren, odağında gençler ve çocuklar olan Uluslararası Bilkent Sanat Festivali, bu yıl dördüncü kez yapılıyor.  13-20 Ekim tarihleri arasında Bilkent Center’da gerçekleştirilecek ve önceki üç yılda olduğu gibi bu yıl da yerli, yabancı sanatçıları ağırlayacak olan festival süresince gün boyu sürecek atölye çalışmalarının yanı sıra sanatçıların canlı performansları, müzik dinletileri ve müzayede gerçekleştirilecek. 

Türkiye’ de sanatın geniş kitleler tarafından öğrenilmesini, sevilmesini ve gelişmesini sağlamak için 10 yıl boyunca önemli sergilere, projelere ev sahipliği yapan, sanatın her dalını sanatseverler ile buluşturan Bilkent Sanat Sokağı’nın kurucusu Rahmi Çöğendez ile Yuliya Ergene’nin küratörlüğünü yaptığı festivalde, yerli, yabancı 42 sanatçı canlı performanslarıyla sekiz gün boyunca Bilkent Center’da olacak. 

Pandemi nedeniyle verilen bir yıllık zorunlu aranın ardından sanatseverlerle buluşacak olan festival, ‘sanatı sanatsever açısından ulaşılabilir kılma’nın yanı sıra, genç sanatçıların bir taraftan tecrübelerini artırırken, bir taraftan desteklenmelerini de hedefliyor.  
İlk gün sürprizi; Tamer Levent sohbeti 

Sekiz gün boyunca 12.00-20.00 saatleri arasında her gün açık atölye çalışmalarının yapılacağı festival ilk gününde tiyatro sanatçısı Tamer Levent’i ‘Sanata Evet’ başlıklı konuşmasına da ev sahipliği yapacak. Son olarak ‘Camdaki Kız’ dizisinde rol alan Levent, katılımcılarla sohbet de edecek. 

Anna Medvedeva, Olga Stareva’nın müzik dinletileri ile sahnede olacağı festivalin ilk gününde bando ekibi de konseri ile sanatseverleri selamlayacak. 

Ünlü ressam Hikmet Çetinkaya, festivalin beşinci gününde canlı performansı ile sanateverlerle buluşacak.  Farklı sanatçıların suluboya canlı performansları, baskı atölyeleri, art performanslarına da sahne olacak festival sanatseverlerin bunların yanı sıra her gün dinletiler, dj canlı performansı, saksafon, çello performansları, jazz dinletisi, modern dans gösterisi ile de buluşturacak.  

Rahmi Çöğendez ve Bilkent Sanat Sokağı 

Türkiye’de sanatın geniş kitleler tarafından öğrenilmesini, sevilmesini ve gelişmesini sağlamak için gayret gösteren Bilkent Sanat Sokağı ve Uluslararası Bilkent Sanat Festivali’nin kurucusu Rahmi Çöğendez, Yeni Nesil Müzayede”, “Sessiz Müzayede” gibi Türkiye’de ilk kez gerçekleştirdiği projelerle de tanınan bir isim. Sahibi olduğu RC Art Gallery’yi kurduğu günden beri ‘Her duvar bir orijinali hak eder’ mottosuyla yola hareket eden Çöğendez, Bilkent Sanat Sokağı’nda gerçekleştirdiği müzayedelerle ve sergilerle Ankara’nın sanat ortamını hareketlendirirken, büyütmesine de katkı sunmaya devam ediyor. 

Bilkent Sanat Sokağı, Çöğendez’in, Anadolu’dan Londra’ya uzanan yolculuğunun sonucunda 2008 yılında Bilkent Center’da oluşturulmuş bir kurum. O tarihten beri de ses getiren müzayedeler, dünyaca tanınan isimlerin sergileri ile farklı sanat dallarını bir çatı altında sanatseverlerle buluşturuyor. 

Rahmi Çöğendez, “Bunu yaparken çocuklarımızı, gençlerimizi düşünmeyi ihmal etmiyoruz. Çünkü en başta onların sanatı öğrenmesi, sevmesi lazım ki, bizim yapmaya çalıştığımız projeler yerini bulsun. Amacım her zaman sanatı ileriye taşımak oldu. Bunun için başta gençlerin ve çocukların daha sonra tüm sanatseverlerin dikkatini çekecek projeler ürettik” diyor.   

Çöğendez, ARP Sanat Galerisi’nde ortağı olan Yuliya Ergene aracılığı ile kuzey ülkelerinden yanı sıra Bulgaristan, İtalya, Arnavutluk, Kosova, Ukrayna, Rusya, Yunanistan’ın da aralarında olduğu ülkelerden isimler ve Türkiye’deki çağdaş ressamlarla anlaşarak, orijinal eserlerinin aynı ebatta ürettikleri eserleri sanatseverlerini 100 liraya satışa sundu. Proje kapsamında internet ve galeri üzerinden 13×18 ebatlarında 10 bin eser satıldı. Bu proje sonrasında büyüyerek, çocuklara ve gençlere özel olan ‘Yeni Nesil Müzayede’ye dönüştü.  Çocuklar ve gençlerin aileleriyle katılabildiği bu müzayede için sanatçılardan renkli, keyifli tablolar yapılması istenildi. Büyük koleksiyonerler de unutulmadı; Nuri İyem’den Mustafa Ayaz’a, Aleksandr Ugluv’dan Valentine Rekunenko’ya resimde önemli sanatçıların eserleri de dönem dönem düzenlenen müzayedeler ile satışa çıkarılıyor.  

Bilkent Sanat Sokağı, müzayede ve diğer satışlardan elde edilen gelirlerle sosyal sorumluluk projelerinde de yer alıyor. Rotary Kulübü  başta olmak üzere,  UNICEF’in de aralarında olduğu birçok kuruluşla, dezavantajlı çocuk ve gençlerin eğitimleri, sağlıkları için destek veriyor. Son olarak Türkiye Eğitim Vakfı (TEV) ile sanat öğrencilerine burs vermek için proje geliştirildi. 

Her yıl üzerine başka değerler ekleyerek devam eden Uluslararası Bilkent Sanat Festivali, 2019 yılında, Uluslararası Marcom Ödülleri’nde ‘özel etkinlik’ kategorisinde Platinium Ödül’e layık görüldü. 

Birinci yılında ‘Herkes için sanat’ sloganıyla yola çıkan festival, sanat piyasası için sadece Ankara’ya değer katmıyor aynı zamanda Türkiye’yi resim pazarı yapma yolunda önemli bir yol kat etmeyi de hedefliyor. 

Paylaş:

Ön Başvuru Formu